Simpozij Obdobja 25- METODE IN ZVRSTI


KNJIŽEVNOST V IZOBRAŽEVANJU – CILJI, VSEBINE, METODE
Ljubljana, 16.–18. november 2006

 
 
Spoštovani,
 
vljudno Vas vabimo, da se udeležite 25. mednarodnega simpozija Obdobja, ki bo potekal 16. in 17. novembra 2006 v prostorih glavne stavbe Univerze v Ljubljani na Kongresnem trgu 12 v organizaciji Centra za slovenščino kot drugi/tuji jezik pri Oddelku za slovenistiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.
 
S simpozijem ohranjamo tradicijo vsakoletnih mednarodnih znanstvenih srečanj, posvečenih aktualnemu preučevanju slovenskega jezika, književnosti in kulture. Letošnji simpozij bo osredotočen na premislek o književnosti v posebnih okoliščinah oz. v specifičnem procesu komunikacije, t.j. v izobraževanju ter pretres vprašanj, ki jih odpira sodobno premišljevanje o izobraževanju o književnih vsebinah. Udeležba na znanstvenem srečanju bo odlična priložnost za predstavitev novih raziskovalnih dosežkov, izmenjavo strokovnih mnenj, znanstveno sodelovanje ter ustvarjalno druženje s kolegi s slovenskih, evropskih in drugih univerz ali znanstvenih ustanov.     
 
Z veseljem pričakujemo Vašo prijavo na simpozij in udeležbo na njem.
 
red. prof. dr. Boža Krakar Vogel
predsednica 25. simpozija
 

 

UTEMELJITEV TEME IN OKVIRNE VSEBINSKE USMERITVE
 
25. slovenistični simpozij Obdobja ima tako kot vsi predhodni ambicijo po znanstveno raziskovalnem premisleku vprašanj, povezanih s temami jezika in književnosti z aktualnih vsebinskih in metodoloških vidikov. Tokrat je osrednja pozornost namenjena premisleku o književnosti v posebnih okoliščinah oz. v specifičnem procesu komunikacije, t.j. v izobraževanju. Zato bi želeli privabiti strokovnjake iz Slovenije in iz tujine, ki se ukvarjajo z literarnim izobraževanjem in refleksijo te dejavnosti - univerzitetne učitelje in sodelavce na področju literature, literarno pedagoških disciplin, filozofije, estetike, gledališko pedagoških in drugih z literarno umetnostjo povezanih izobraževalnih področij, raziskovalce preduniverzitetnega literarnega izobraževanja in šolske prakse, raziskovalce literarne recepcije in produkcije v izobraževalnem procesu.
 
Temeljni namen letošnjega simpozija je torej pretres vprašanj, ki jih odpira sodobno premišljevanje o izobraževanju o književnih vsebinah. Neposredna spodbuda pa so reformni procesi na vseh stopnjah izobraževanja, še posebno bolonjski, ki nas motivira za nov premislek vloge literarnega izobraževanja tudi na univerzitetni ravni, kjer je bilo doslej manj reflektirano.
 
Literarno izobraževanje ima veliko nalog in učinkov – od uvajanja posameznika v umevanje z jezikovno ustvarjalnostjo upodobljenega sveta (kar ima posledice za posameznikovo domišljijo, empatijo, socializacijo, ustvarjalnost, zmožnost sporazumevanja, torej tudi za razvijanje cele vrste posameznikovih čezliterarnih zmožnosti/kompetenc) vse do posredovanja razgledanosti, potrebne za razvoj širših duhovnih, kulturnih in medkulturnih vrednot. Vse to je nepogrešljiv prispevek k enemu od štirih temeljnih stebrov izobraževanja za 21. stoletje, ki ga je Delorsova komisija formulirala kot učiti se biti.
 
Poleg tega je literarno izobraževanje, kot kažejo mdr. aktualni odzivi na izobraževalne zamisli, pomembno gibalo promocije literature in vede o njej. Kar bomo o teh procesih razmislili in vanje vgradili danes, bo jutri vplivalo na vedenje o literaturi in (pre)vrednotenje z njo povezanih pojmov.
 
Vse to je razlog, da se tudi v organizacijskem okviru akademske slovenistike poglobljeno soočimo s to problematiko. Književno izobraževanje bo namreč uspešno in "konkurenčno" le, če bodo njegovi nosilci imeli jasne predstave, katere kompetence se z njim razvijajo pri naslovnikih, katere vsebine jih podpirajo in katere strategije se kažejo učinkovite ter kakšen je prispevek tega izobraževanja v prid posamezniku in družbi. Čeprav so v preteklosti nekateri slovenski univerzitetni raziskovalci in učitelji nemalokrat razmišljali o literarnoizobraževalnih vprašanjih na več ravneh šolske vertikale, je v zadnjih letih to početje prešlo pod okrilje specializiranih raziskovalcev s področja literarne didaktike, drugih pa ni pogosto zanimalo. Tudi didaktika književnosti se je bolj ukvarjala s preduniverzitetnim kakor z univerzitetnim literarnim izobraževanjem. Zdaj je priložnost, da se zapolnijo te vrzeli in da se slovenski in mednarodni javnosti poda celosten in z zornih kotov različnih disciplin zastavljen znanstveno raziskovalni premislek o ciljih, vsebinah,metodah literarnega izobraževanja na vseh razvojnih in interesnih stopnjah, kjer poteka oz. kjer se z njim srečujejo razpravljalci simpozija.
 

  
TEMATSKA PODROČJA:
 
1. Cilji literarnega izobraževanja:
 
Cilji, včasih poimenovani tudi temeljne usmeritve, vizije, so odgovor na vprašanje, kako naj bi naslovniki dojemali literaturo, kaj naj bi ob njej doživeli, spoznali, razumeli - bodisi temeljnega bodisi specifičnega, in k čemu naj bi prispevalo tako vedenje - katere kompetence naj bi razvili naslovniki literarnega izobraževanja, kakšno znanje naj bi pridobili, kako to izobraževanje prispeva k oblikovanju vrednot, v čem je njegov prispevek k (samo)zavedanju posameznika in družbe. V tem smislu je vprašanje o ciljih mogoče členiti takole:
- razvijanje literarnih kompetenc - zmožnosti literarne recepcije in produkcije
- razvijanje (meta)vedenja o literaturi – raziskovanje, razumevanje, poimenovanje tekstno kontekstnih dejavnikov literarnega sistema in njihove vloge
- kreativno pisanje kot cilj v literarnem izobraževanju
- razvijanje bralne in književne kulture
- prispevek literarnega izobraževanja k razvoju jezikovne, sporazumevalne zmožnosti in pismenosti
- oblikovanje širšega vrednostnega sistema kot cilj literarnega izobraževanja – toleranca, empatija, nacionalno kulturna, medkulturna zavest …
- cilji literarnega izobraževanja na posameznih stopnjah izobraževalnega sistema
- cilji literarnega izobraževanja v okviru študija (pouka) materinščine in tujih jezikov
- cilji in učinki literarnega izobraževanja v kontekstu sodobnih dvoplastnih pojmovanj znanja kot tržne dobrine ali humanistične vrednote
 
2. Vsebine
 
Predmet, jedro literarnega izobraževanja, kamor sodijo literarna dela, vsebine iz literarne vede in drugih »pomožnih« družboslovno humanističnih disciplin, kot odgovor na vprašanje kaj je vsebina izobraževanja oz. s čim je mogoče dosegati zastavljene cilje:
- vloga literarnega kanona in različnih žanrov
- sodobna in starejša književnost,
- književne zvrsti in vrste – lirika, epika, dramatika, slovstvena folklora …
- izvirna in prevodna književnost
- književnost v tujih jezikih
- integralni tekst in odlomek
 - književnost in mediji
- merila in dejavniki izbiranja literarnih besedil v izobraževalnih procesih
- literarna zgodovina, teorija, primerjalna književnost idr. za razumevanje literature pomembne discipline kot vsebina literarnega izobraževanja
- književnost kot vsebina drugih izobraževalnih področij v okviru humanistike, družboslovja, religiologije
- vzgoja in izobraževanje kot tema slovenske literature.
 
3. Metode
 
V ožjem pedagoškem smislu so metode načini poučevanja in učenja oz. interakcije med učiteljem, naslovnikom in vsebino, odgovor na vprašanje kako dosegati cilje. V širšem smislu gre tudi za pregled metod literarnega raziskovanja, ki vplivajo na izobraževalne procese, ter za definiranje in uporabo interdisciplinarne raziskovalne metodologije, s katero se ti procesi preučujejo:
- vpliv smeri v literarni vedi in literarnoraziskovalne metodologije na koncepte poučevanja literature nekoč in danes
- prehod od raziskovalca k učitelju književnosti na različnih stopnjah
- metodologija pedagoškega raziskovanja in aplikacija pedagoških spoznanj v literarnem izobraževanju
- pomen čustveno motivacijskih (odnos do branja, stališča) in kognitivnih (predznanje, inteligentnost …) dejavnikov branja na izbiro učnih strategij (vsebin im metod) na različnih stopnjah izobraževanja
- komunikacijski/ na naslovnika osredinjeni pouk književnosti
- metoda šolske interpretacije in druge metode v književnem izobraževanju
- ustvarjalne in poustvarjalne dejavnosti - cilj ali metoda literarnega izobraževanja?
- usposabljanje za ubeseditev oz. nebesedno predstavitev literarnega doživetja, razumevanja, vrednotenja, raziskovanja, npr. esej, razprava, govorna, vizualna, gibalna predstavitev
- knjiga – literarno besedilo, berilo, učbenik, razprave - in drugi mediji kot vir književnega izobraževanja
- dodatne "zunajšolske" oblike literarnega izobraževanja in motiviranja.
 
4. Refleksije literarnega izobraževanja in vede o njem v teoriji in praksi nekoč in danes
 
Na simpoziju naj bi kritično pregledali tudi, kaj je bilo o književnem izobraževanju izrečenega pred to prireditvijo, kakšni so (bili) učinki literarnega izobraževanja, kako jih vidi kritična javnosti, in kaj se dogaja v sodobni teoriji in praksi v Sloveniji in zunaj nje:
- pogledi na literarno izobraževanje na posameznih stopnjah v teoriji, šolski praksi in v širši javnosti
- literarni ustvarjalci o literarnem izobraževanju
- vrednotenje rezultatov literarnega izobraževanja pri različnih generacijah in na različnih stopnjah
- lastnosti in prizadevanja vidnih učiteljev književnosti nekoč in danes
- didaktika književnosti kot veda o književnem izobraževanju.
 

 
KRAJ SIMPOZIJA
Glavna stavba Univerze v Ljubljani, 2. nadstropje, Kongresni trg 12, Ljubljana, Slovenija
 
DELOVNE OBLIKE  
Simpozij bo potekal v obliki plenarnih predavanj in tematskih sekcij.
 
JEZIKI SIMPOZIJA
Slovenščina, angleščina, ruščina na plenarnih zasedanjih in okroglih mizah, drugi jeziki so možni v sekcijskih zasedanjih. 
 
NAMESTITEV
Udeleženci si namestitev rezervirajo in stroške namestitve krijejo sami. V prilogi so naslovi hotelov z okvirnimi cenam in datumi za rezervacijo.
 
Odbor simpozija ima na voljo omejena sredstva za plačilo namestitve v gostišču Pri Mraku, za katera udeleženci z navedbo razlogov zaprosijo ob prijavi.  
 
POMEMBNI DATUMI
  • Prijava in oddaja izvlečka (do 15 vrstic)
    30. junij 2006
  • Rezervacija namestitve pri Mraku  
    30. junij 2006
  • Obvestilo odbora udeležencem simpozija o sprejetju teme     
    20. julij 2006
  • Dokončna potrditev udeležbe na simpoziju     
    30. september 2006
  • Oddaja referata (do ene avtorske pole)  
    do 5. decembra 2006
Copyright | 2021 | centerslo.net

Izobraževanje Slovenščina na tujih univerzah Izpitni center Seminar slovenskega jezika, literature in kulture Projekti Simpozij Obdobja Založništvo Tečaji slovenščine Center za Slovenščino Center za Slovenščino