Izpit na visoki ravni
Izpit iz slovenskega jezika na visoki ravni je namenjen odraslim, katerih prvi jezik ni slovenščina, potrebujejo pa javno veljavno listino o znanju slovenščine kot drugega jezika za zasebne ali uradne namene (npr. za sklenitev delovnega razmerja za poklice, ki zahtevajo visoko izobrazbo).
Sestava izpita
Kandidat se ob prijavi odloči za usmeritev na izpitu, in sicer lahko izbira med
- družboslovjem ter
- naravoslovjem in tehniko.
Takšna usmeritev velja za produktivna dela izpita, tj. za en del tvorjenja pisnega besedila in za en del govornega sporazumevanja.
Izpit iz slovenskega jezika na visoki ravni je sicer sestavljen iz petih enakovrednih delov: štirje so pisni, eden pa ustni.
PISNI DEL
- Razumevanje govorjenih besedil: kandidat posluša dve avtentični govorjeni besedili in ob njih odgovarja na vprašanja ali izbira med že danimi odgovori (30 minut).
- Razumevanje zapisanih besedil: kandidat prebere tri ali štiri krajša avtentična zapisana besedila in ob njih odgovarja na vprašanja v zvezi z njihovo vsebino, besednim zakladom in podobno (30 minut).
- Poznavanje slovničnih struktur: kandidat izbira med danimi jezikovnimi oblikami, popravlja napake, parafrazira, ureja besedila ipd. (4 naloge, 40 minut).
- Tvorjenje pisnega besedila: kandidat po navodilih napiše praktično besedilo (vodeno pisanje) in samostojno napiše daljše besedilo (esej) na izbrano (družboslovno ali naravoslovno) temo (75 minut).
USTNI DEL
- Sestavljata ga:
- pogovor na splošno družbeno temo,
- predstavitev izbrane (družboslovne ali naravoslovne) teme.
- predstavitev izbrane (družboslovne ali naravoslovne) teme.
- Kandidati se ob prijavi odločijo za družboslovno ali naravoslovno usmeritev in izžrebajo temo. O izbrani temi pred izpitom pripravijo prezentacijo (gradivo zanjo poiščejo v različnih medijih) in jo predstavijo tričlanski izpitni komisiji (5–7 minut). Če za predstavitev potrebujete računalnik, ga morate prinesti s sabo.
Ocenjevanje
Izpit se ocenjuje, kot določajo Izpitni katalog v programu Slovenščina za tujce in Pravila o izvajanju izpitov. V skupni oceni vsak del prinese petino točk, končna ocena pa je opisna, in sicer: odlično opravil/a (5), zelo dobro opravil/a (4), dobro opravil/a (3), zadovoljivo opravil/a (2), ni opravil/a (1).
Za pozitivno oceno morajo biti vsi deli izpita na visoki ravni ocenjeni pozitivno (najmanj 60 % točk).
Kandidat izpita ne opravi, če katerokoli od štirih izpitnih pol pri pisnem delu izpita pusti prazno, če ni pripravljen na ustni del izpita, če napiše esej na neznano temo – torej temo, ki ni predmet izpita – in če na ustnem delu izpita predstavi temo, ki ni njegova izžrebana tema.
Kje lahko opravljate izpit
Izpit iz slovenščine na visoki ravni se pripravlja in izvaja samo v Izpitnem centru Centra za slovenščino kot drugi/tuji jezik Filozofske fakultete v Ljubljani.
Pogosto zastavljena vprašanja
- Kako naj se odločim za usmeritev na izpitu iz znanja slovenščine na visoki ravni?
- Katero temo bom predstavil/a na ustnem delu izpita na visoki ravni in kako?
- Ali lahko na izpitu iz govornega sporazumevanja na visoki ravni predstavim katero drugo temo, ne izžrebane?
- Ali lahko v primeru negativnega rezultata na ustnem delu izpita na visoki ravni ponovno predstavim isto temo?