Pravice kandidatov
Prijava na izpit
Na izpit iz slovenščine se lahko prijavi vsak, ne glede na to, ali se je prej izobraževal po programu Slovenščina za tujce in ali je opravil pripravljalni tečaj.
Brezplačni prvi preizkus znanja
Po Uredbi o integraciji tujcev so do brezplačnega prvega preizkusa znanja iz slovenskega jezika upravičeni državljani tretjih držav, ki so se udeležili programa učenja slovenskega jezika v obsegu 180 in so bili v programu prisotni vsaj 80 % ur. Evidenco prisotnosti vodi izvajalec programa. Več ...
Kandidati morajo ob prijavi na izpit predložiti potrdilo o izpolnjevanju pogojev za brezplačni prvi preizkus znanja iz slovenskega jezika na osnovni ravni.
Ogled izpita
Če si želite podrobneje ogledati svoj izpit, se lahko na Izpitnem centru dogovorite za obisk. Dogovorite se lahko tudi za srečanje s strokovnim sodelavcem, ki vam bo pojasnil ocene na izpitu. Izpitno gradivo se v Izpitnem centru hrani še vsaj eno leto po izvedbi izpita.
Pritožba zoper postopek in rezultat izpita
Kandidat se lahko pisno pritoži zoper izpitni postopek v roku 30 dni od opravljanja izpita, zoper rezultat izpita pa v 30 dneh od prejema spričevala oziroma obvestila o neopravljenem izpitu. Pritožbo pošlje na:
Univerza v Ljubljani
Izpitni center Centra za slovenščino kot drugi/tuji jezik
Pritožna komisija
Pritožna komisija
Kongresni trg 12
SI-1000 Ljubljana
SI-1000 Ljubljana
Kot določa 62. člen Zakona o splošnem upravnem postopku, se upravni postopek vodi v slovenskem jeziku. Pritožba mora biti zato napisana v slovenskem jeziku.
Izpiti za posebne potrebe
Za kandidate s posebnimi potrebami se izvajanje izpita po potrebi ustrezno prilagodi.
Kandidati, prosilci za slovensko državljanstvo, ki so nepismeni, lahko opravljajo izpit iz govornega sporazumevanja v slovenščini na osnovni ravni po programu Slovenščina za tujce.